Barko Türk

Turizmciler zarar hesabı yapıyor

Turizmciler zarar hesabı yapıyor
58 views
03 Ekim 2019 - 12:50

İngiliz Havayolu ve seyahat şirketi Thomas Cook 23 eylülde iflas ettiğini duyurdu. Otellere toplam borcu yaklaşık 388 milyon sterlin olduğu belirtilen Cook’un, batışının etkilerini değerlendirmek üzere bir araya gelen turizmciler ise zarar hesabı yapıyor.

178 yıllık şirketin iflasıyla birlikte Türkiye’nin aralarında bulunduğu birçok ülkedeki 150 binden fazla İngiliz tatilcinin ülkelerine geri getirilmesi operasyonu başlatıldı. İngiliz hükümeti tatil noktalarına boş uçak gönderdi.

Antalya’ya, Thomas Cook aracılığıyla gelen turistlerin büyük bölümü programını bozmazken bazı yolcular ise iflas haberlerinin ardından geri dönmeyi tercih etti. Ekonomist dergisinde yer alan habere göre, Cook’un batışının etkilerini değerlendirmek üzere bir araya gelen turizmciler ise zarar hesabı yapmaya çalışıyor.

Türkiye otelciler federasyonu başkanı Osman Ayık, Thomas Cook’un iflasının Türkiye’ye etkilerinin birkaç ay içinde netleşeceğini şu anda hasarın büyüklüğünün ne olduğunu bilmediklerini söylüyor. Thomas Cook’un Türkiye’nin toplam turizm pastasından yüzde 3 civarı pay aldığı hesaplanıyor. Bunun da 700 milyon dolar ile 1.1 milyar arasında bir kayıp anlamına geldiği tahmin ediliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Barko Film Medya Organizasyon 2007 - 2019

    cialis sipariş - north face türkiye -harley davidson bayan bot