Türkiye, Çin aşısından vaz mı geçiyor: Erdoğan’dan dikkat çeken açıklama « Barko Türk

4 Mart 2021 - 08:43

Türkiye, Çin aşısından vaz mı geçiyor: Erdoğan’dan dikkat çeken açıklama

Sinovac’ın onaysız olmasıyla ilgili tartışmalar sürerken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Pfize/BioNTech aşısıyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Erdoğan, aşının Türkiye’de üretilebilmesi için görüşmeler sürdürdüklerini açıkladı.


Türkiye, Çin aşısından vaz mı geçiyor: Erdoğan’dan dikkat çeken açıklama
Son Güncelleme :

02 Ocak 2021 - 1:15

185 views


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupa Birliği’nde onay alarak kullanımına başlanan Pfizer/BioNTech aşısının ortak üretimi için görüşmeler yapıldığını söyledi.

Almanya’da geliştirilen aşının Türkiye’de de üretimi için TÜBİTAK’ın görüşmeler yürüttüğünü belirten Erdoğan ‘olumlu gelişmeler var’ yorumunu da yaptı.

Daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın Almanya’ya giderek Türkiye’de ortak üretim tesisi olasılığını BioNTEch ile görüşeceğini ifade etmişti.

Çin’in Sinovac firmasından 50 milyon doz CoronaVac aşısının sipariş edildiğini hatırlatan Erdoğan, Pfizer-BioNTech’ten de 50 milyon doz aşı alınmasının söz konusu olabileceğini ifade etti.

Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumurbaşkanı, Covid-19 hastalığının tedavisi sürecinde kullanılabilecek olası ilaçlar konusunda da çalışmaların sürdüğünü belirtti.