DOLAR 31,2179 % 0.04
EURO 33,9462 % 0.24
GRAM ALTIN 2.042,61 % 0,10
ÇEYREK A. 3.339,67 % 0,10
BITCOIN 1.947.498 8.98
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava


Google News

Veterinere cinsel saldırı davasında ‘yeniden hüküm kurulsun’ talebi 

Ankara Bölge Mahkemesi Savcısı veteriner hekim Ç.B.’ye cinsel saldırı davasında, sanıklar Hasan Bilgili, Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt hakkında yeniden hüküm kurulmasını talep etti

Son Güncelleme :

01 Şubat 2023 - 12:48

/ 81 views kez okundu.
Veterinere cinsel saldırı davasında ‘yeniden hüküm kurulsun’ talebi 

Ankara’da, veteriner Ç.B.’ye (23) cinsel saldırı suçlamasıyla yargılanan hayvan hastanesi sahibi Prof. Dr. Hasan Bilgili‘ye ‘basit cinsel saldırı’ suçundan verilen 9 yıl hapis cezası ile yardımcısı Serkan Durmaz ve Dr. Hüseyin Şenyurt hakkındaki beraat kararlarına yapılan istinaf başvurusu, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nce esastan reddedildi. Bölge Adliye Mahkemesi cumhuriyet savcısı, istinaf başvurusunun kabul edilerek sanıklar için yeniden hüküm kurulmasını, itirazın uygun görülmemesi halinde ise dosyanın Ceza Daireleri Başkanlar Kurulu’na gönderilmesini talep etti.

Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılının Nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Bilgili, daha sonra savcılık tarafından resen tahliye edildi. İdari soruşturma kapsamında, üniversitedeki görevinden alınan Bilgili ile yardımcısı veteriner Serkan Durmaz hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’; Ç.B.’nin olay sonrası götürüldüğü jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında da ‘delilleri yok etmek’ suçundan dava açıldı.

Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 22 Haziran 2022’de karar çıktı. Mahkeme heyeti, Hasan Bilgili’ye ‘basit cinsel saldırı’ suçundan 9 yıl hapis cezası verdi. Bilgili ile yardımcısı Serkan Durmaz hakkında ‘cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından; Hüseyin Şenyurt için de ‘delilleri yok etmek’ suçundan beraat kararı verildi. Heyet, kararla birlikte sanık Bilgili’nin tutuklanmasına da hükmetti.

Gerekçesi açıklandı

Yaklaşık 1 ay sonra kararın gerekçesini açıklayan mahkeme, sanık Hasan Bilgili’nin, Ç.B.’ye yönelik cinsel saldırı eylemini tamamladığına ilişkin yeterli delil bulunmadığını, bu nedenle eylemin ‘basit cinsel saldırı’ niteliğinde olduğu, alt sınırdan uzaklaşılarak 6 yıl ceza verildiği ancak kastın yoğunluğu ve sanığın bulunduğu konum nedeniyle cezasının yarı oranında artırılarak 9 yıla çıkarıldığını belirtti. Gerekçede diğer sanıklar için de delil yetersizliğinden beraat kararı verildiği aktarıldı.

Karar İstinaf mahkemesine taşındı

Ç.B.’nin avukatı Aslı Koçak Arıhan, mahkemenin sanık Hasan Bilgili yönünden ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan hüküm kurması gerektiğini savunarak, diğer sanıkların da cezalandırılması için kararı istinafa taşıdı. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da tüm sanıklara ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararı istinaf etti. Dosyayı inceleyen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, 14 Aralık 2022’de verdiği kararda, istinaf başvurularının esastan reddine hükmederek, kararın hukuka uygun olduğunu belirtti. Ceza dairesi, kararla birlikte Bilgili’nin tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Savcıdan itiraz