Çin’de yeni akım: Yan gelip yat « BarkoTürk

23 Eylül 2021 - 09:05

Çin’de yeni akım: Yan gelip yat

Çin’de fabrika çalışanı Luo Huazhong (31) beş yıl önce hayat şartlarından bunalıp istifa etti. Bisikletine atlayıp Tibet’e gitti. Yolculuğunu da …

Çin’de yeni akım: Yan gelip yat
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2021 - 7:52

67 views

Çin’de fabrika çalışanı Luo Huazhong (31) beş yıl önce hayat şartlarından bunalıp istifa etti. Bisikletine atlayıp Tibet’e gitti. Yolculuğunu da sosyal medyadan paylaştı. Birikmiş parasından ayda 60 dolar bütçe ile geçiniyor.

EYLEMSİZLİK EYLEMİ

Yeni hayat tarzına tangping yani sırt üstü yatış adını verdi. Huazhong’un öncülüğünde tangping akımı tüm ülkeyi sardı. Ülkedeki yorucu çalışma şartlarının kendilerine iyi bir hayat sağlamamasına isyan eden yüz binlerce milenyum genci birer birer işlerini bırakıp eylemsizliğe geçmeye başladı.

New York Times, yan gelip yatma akımını başlatan Luo Huazhong’u sayfalarını taşıdı

GELİR UÇURUMUNA İSYAN

Bir kuşak önce başarı; iyi bir iş, evlenmek, çocuk yapmak, ev ve otomobil sahibi olmakla ölçülüyordu. Ancak ülkedeki milenyum kuşağına göre artan fiyatlar ve düşük ücretler nedeniyle bu hedefi tutturmak artık imkansız.

Guo Jianglong (44) Pekin’de çalıştığı gazeteden ayrılıp küçük bir kasabada serbest yazarlık yapmaya başladıktan sonra hayatının aşkıyla tanıştığını söylüyor.

Ülkedeki gelir uçurumu da derinleşiyor. Dünyada en çok
milyarderin yaşadığı ikinci ülke Çin. Ama yıllık geliri bin yuandan (154 dolar) az 600 milyon insan yaşıyor. Gençler, hiçbir yere varmadığını düşündükleri kariyer yarışından çekiliyor.

TÜM ÜLKEDE SANSÜR

Pekin yönetimi ise bu akımdan rahatsız. 200 binden fazla üyesi olan tangping forumları kapatıldı. internet düzenleme kurumu içinde tangping geçen her paylaşımı sansürledi. Alışveriş sitelerinde tangping içeren ürünlerin satışı yasaklandı. Oxford Üniversitesi’nden antropolog Xiang
Biao, “Gençler tarifsiz bir baskı hissediyor, hayata dair derin bir hayal
kırıklığı içindeler” diyor.

Ada Masalı 4. yeni bölüm 2. fragmanı