NASA, Ay’a inecek kapsülün inşası için SpaceX’i seçti « BarkoTürk

16 Ekim 2021 - 15:09

NASA, Ay’a inecek kapsülün inşası için SpaceX’i seçti

NASA’dan yapılan açıklamada, ajansın ‘Artemis’ programı kapsamında Ay’a astronot göndermeye hazırlandığı anımsatıldı. Ay’a gidecek 2 astronotu …

NASA, Ay’a inecek kapsülün inşası için SpaceX’i seçti
Son Güncelleme :

17 Nisan 2021 - 10:08

33 views

NASA’dan yapılan açıklamada, ajansın ‘Artemis’ programı kapsamında Ay’a astronot göndermeye hazırlandığı anımsatıldı.

Ay’a gidecek 2 astronotu güvenli bir şekilde Ay yüzeyine indirecek aracın inşası için SpaceX şirketinin seçildiği belirtilen açıklamada, iniş sistemi projesinin sözleşme tutarının ise 2.9 milyar dolar olduğu kaydedildi. Proje için en zenginler listesinin zirvesindeki Jeff Bezos’a ait Blue Origin ve Dynetics şirketleri de başvuruda bulunmuştu.

Açıklamada, Starship adlı iniş kapsülünün Ay, Mars ve diğer destinasyonlara seyahat için tasarlandığı, tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma ve iniş sistemine dönüşmesinin amaçlandığı aktarıldı.

NASA, 2024’e kadar Ay’a astronot göndermeyi planlıyor

NASA, Yunan Ay tanrıçası “Artemis”in adı verilen keşif görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

2028’e kadar sürmesi planlanan insanlı seferlerin ardından Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.