Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan iklim değişikliği uyarısı: Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? « BarkoTürk

5 Aralık 2021 - 02:17

Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan iklim değişikliği uyarısı: Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna?

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2050 yılını işaret ederek “Sıcaklıklar ortalama 5 …

Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan iklim değişikliği uyarısı: Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna?
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 8:08

88 views

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2050 yılını işaret ederek “Sıcaklıklar ortalama 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul’da en yüksek sıcaklık 45 dereceye çıkacak. Hastaneler hazır mı? Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? ” dedi.

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Kurnaz, Türkiye’nin 2050 yılında büyük kuraklık yaşayacağını söyledi.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre Kurnaz, şunları söyledi:

“Sıcaklıklar ortalama 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul’da en yüksek sıcaklık 45 dereceye çıkacak. Hastaneler hazır mı? Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığa ‘ıslak termometre 35 derece’ deniyor. Islak termometre 35 olursa hava sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz; bu kadar basit.”

“30 senede nerede kuraklık olacak? Çukurova’da. Yani Çukurova’da tarım yapamayacağız. Ege’nin batısında korkunç kuraklık olacak” diyen Kurnaz, şunları kaydetti:

“Sivas’ta, Malatya’da kuraklık olacak. Kayısı yok. Hazır mıyız buna? Bir de orta göbeğinde yaşadığımız hastalıklar var. İki sene önce İstanbul’da 4 Batı Nil virüsü vakası görüldü. Niye? Çünkü ticaret yapıyoruz. Afrika ticarette en çok Türkiye’ye güveniyormuş; çok güzel bir şey, gurur duyduk ama eşittir bu sivrisinekler de gelecek bize. Eskiden bu sivrisineklerin gelmesi seneler sürüyordu, şimdi bir konteynerin içine kaçan bir sivrisinek 6 saat sonra İstanbul’da.”

Konya Ovası ile ilgili Kurnaz “Konya Ovası’nda en az 90 bin tane su kuyusu var ve devlet bunlardan 25 bininden ne kadar su çekildiğini biliyor. Konya Ovası Projesi Başkanı iki hafta önce diyor ki: ‘Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.’ Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası’nda sulamalı tarım yapamazsınız” diye konuştu.