DOLAR 31,0130 % 0.29
EURO 33,5515 % 0.3
GRAM ALTIN 2.022,50 % 0,52
ÇEYREK A. 3.306,78 % 0,52
BITCOIN 1.606.241 -1.464
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 11°


Google News

Zelenski: AB, Ukrayna’nın barış formülünü resmen destekledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’nın hazırladığı barış formülünü resmen desteklediğini söyledi. Zelenski, yayımladığı günlük görüntülü mesajında, Kiev’de düzenlenen Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’ni …

Son Güncelleme :

04 Şubat 2023 - 7:52

/ 70 views kez okundu.
Zelenski: AB, Ukrayna’nın barış formülünü resmen destekledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’nın hazırladığı barış formülünü resmen desteklediğini söyledi.

Zelenski, yayımladığı günlük görüntülü mesajında, Kiev’de düzenlenen Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’ni değerlendirdi.

Ülkesinin AB ile entegrasyonu sürecinin sürdüğünü kaydeden Zelenski, zirvede ağırlıklı olarak bu konunun ele alındığını belirtti.

Zelenskiy, “Ortaklarımızla, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne nasıl daha da yakınlaşacağı konusunda net anlaşmalarımız var.” dedi.

Rus ordusunun saldırılarına rağmen AB üyelik sürecini sürdürmek için aktif çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Zelenskiy, “Ukrayna’nın özgürlüğünü koruduk. Ukrayna’nın değerlerini koruyoruz. Devletimizin Avrupa hedeflerine ulaşacağız.” diye konuştu.

Zelenski, savaşın sona ermesi için Ukrayna’nın geçen yıl hazırlamış olduğu 10 maddeli bir barış formülünü AB’nin de desteklediğini vurgulayarak, “Avrupa Birliği bugün Ukrayna barış formülünü resmen destekledi. Bu, zirvenin nihai bildirisinde kaydedildi.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin, Ukrayna’ya, aralarında karadan fırlatılan uzun menzilli roketlerin de bulunduğu ek askeri yardım yapma kararı aldığını hatırlatan Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür etti.